.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 35416a1
 • ممنوعیت خرید و فروش دو گونه گیاهی مهاجم آزولا و سنبل آبی
 • 1397/8/19 شنبه2018-11-10T07:32:05+03:30.
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، طاهره افتخاری مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر به دلیل عدم شناخت کافی از گیاهان مهاجم در کشور  و اثرات منفی حضور آن ها در محیط های طبیعی،گفت: به طور گسترده ای در بسیاری از شهرهای کشور این گیاهان به عنوان گیاهان زینتی علاوه برگل فروشی‌ها توسط دستفروش‌ها نیز عرضه می شوند.

  وی افزود: دو گونه گیاهی مهاجم سنبل آبی (Eichhornia crassipes)  و آزولا (Azolla filiculoides) جزو گونه های گیاهی هستند که طی سال های اخیر آسیب‌های فراوانی را به محیط های طبیعی کشور به ویژه تالاب ها وارد کرده اند.

  افتخاری تأکید کرد: به دلیل تاثیرات بسیار منفی محیط زیستی ، اجتماعی و اقتصادی این گونه ها ، ممنوعیت خرید و فروش آن ها از طریق بخشنامه‌ای به تمامی ادارات کل محیط زیست استانها ابلاغ شده است.

  افتخاری افزود: با توجه به حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه تالابهای کشور که در شرایط آسیب پذیری به سر می برند ضروری است به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، با اطلاع و همکاری سایر نهادها و سازمان های اجرایی استان‌ها در خصوص ممنوعیت خرید و فروش این گونه های مهاجم و جمع‌آوری آنها در سطح شهرها اقدامات عاجل صورت پذیرد.

  این گزارش می افزاید، مریم مغانلو رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این خصوص اظهار کرد: آزولا نام يك جنس از سرخس شناور آبزي هاگدار از خانواده آزولاسه با نام علمی  Lam. Azolla filiculoides  بومی مناطق معتدل و گرمسیری آمریکا است که امروزه می‌توان آن را در برخی مناطق آسیای جنوب شرقی ، استرالیا، آفریقا و اروپا نیز دید كه در آب‌هاي آرام و راكد، رودخانه هاي كم شيب ، درياچه‌ها، باتلاق ها، شاليزارها و ... زيست مي‌كند.

  وی ادامه داد: اندازه اين گياه كوچك 1.5 تا 2.5 سانتیمتر و طـول بـرگهـا 2-1 میلیمتر است، تكثير اين گياه بيشتر به روش رويشي (غيرجنسي) است و چرخه زندگي آن 30-15 روز طول مي كشد.

  با فراهم شدن شرايط محيطي مناسب (رطوبت، نور، حرارت، PH  و ...) عناصر غذايي، آزولا به سرعت رشد كرده و سـطح وسـيعي از درياچه ها، بركه ها و ... را مي پوشاند.

  اين گياه در مدت 6 -2 روز وزنش دو برابر مي شود و با كاهش فضاي رشـد و جلـوگيري از نفـوذ نـور و تبادلات گازي به بخش‌هاي زيرين آب مانع از رشد بعضي گونه هاي غوطه ور شده و از ايـن طريـق بـسياري از ايـن گياهـان كه از لحاظ ليمنولوژيكي حائز اهميت هستند در معرض تهديد قرار مـي گيرنـد.

  مغانلو تصریح کرد: در نهايـت حيـات بسياري از جانوران آبزي كه تغذيه آنها به گياهان مذكور وابسته است مختـل مـي شـود همچنـين فعاليـت فتوسنتزي و توليد اكسيژن در آب كاهش يافته و مرگ و مير آبزيان به ويـژه مـاهي هـا افـزايش مـي يابـد.

  مغانلو خاطر نشان کرد: سنبل آبی نیز گیاهی مهاجم و آبزی با نام علمی (Mart.) Solms Eichhornia crassipes  بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که دارای برگ های گسترده ، ضخیم ، براق و تخم مرغی شکل می‌باشد که در سطح آب شناور است.

  دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد است و سنبله ای با  ۸ تا ۱۵ گل زیبا دارد و عمدتاً رنگ گل‌ها طیفی از رنگ‌های بنفش، صورتی و ارغوانی است و متأسفانه به دلیل زیبایی گل های آن ، در گل فروشی‌ها عرضه می شود. سنبل آبی به وسیله دمبرگهایی که تغییر شکل یافته اند و به شکل اسفنجی در آمده‌اند می‌تواند روی سطح آب شناور بماند و به وسیله استولون ( ساقه های رونده یا بندهای ریشه زا) تکثیر می‌شود.

  وی یادآور شد: سنبل آبی یکی از سریع‌الرشدترین گیاهان شناخته شده می‌باشد و در صورت فراهم شدن شرایط رویشی مناسب، به طور جدی حیات سایر زیست‌مندان آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می اندازد و همانند فرشی گسترده پهنه آبی را اشغال می‌کند به طوریکه از یک سو از نفوذ نور خورشید به لایه های زیرین آب جلوگیری کرده و از سوی دیگر از تبادل اکسیژن میان هوا و بخش‌های عمقی آب ممانعت به عمل می‌آورد .

  کارشناس سازمان محیط زیست تاکیدکرد: ریشه های این گیاه جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است و بنابراین گیاهی سمی و احتمالاً سرطان زا شناخته شده است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ