شهرستان سرعین

1398/8/27 دوشنبه

سرپرست حفاظت محیط زیست شهرستان سرعین: المیرا فرخی
شماره تماس: 32224057-045

مقدمه

شهرستان سرعین با وسعت 551 کیلومتر مربع و 18200 نفر جمعیت در غرب استان اردبیل و در ارتفاع 1650 متر از سطح دریای آزاد واقع شده است. این شهرستان شامل 2 بخش، 2 شهر و 26 روستا می باشد. نام این منطقه در ادوار گذشته بصورت ساری قیه بوده که با گذشت زمان بصورت سارقین، سرائین و سرقین و در نهایت سرعین در آمده است.

این شهر به علت وجود چشمه های آب معدنی فراوان، مشهور شده است.  سرعین دارای ده ها چشمه آب گرم معدنی است که از کوه سبلان سرچشمه می گیرند. از کل مساحت شهرستان مساحت 2853 هکتار معادل 6/7 درصد مساحت شهرستان با عنوان اثر طبیعی ملی سبلان تحت حفاظت و مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوده و شکار و صید در آن ممنوع است.

آثار طبیعی ملی عبارت اند از پدیده های نمونه و نادر گیاهی، جانوری، اشکال یا مناظر کم نظیر و کیفیات ویژه طبیعی زمین یا درختان کهن سال یادگار تاریخی می باشند که به منظور داشتن محدوده متناسبی تحت حفاظت قرار می گیرد. 

اثر طبیعی ملی سبلان

از ارتفاع 3600 متری به بالا و به مساحت 6306 هکتار جزو اثر طبیعی ملی سبلان محسوب می شود که 2853 هکتار آن در محدوده شهرستان سرعین واقع شده است.

قله سبلان با داشتن ارتفاع بیشینه 4811 متر از سطح دریاهای آزاد، بلندترین نقطه آذربایجان و سومین قله مرتفع کشور می باشد. این قله از نوع آتشفشان های نقطه ای و مخروط با ارتفاع بیش از 4800 متر از سطح دریا می باشد که گدازه های آن حدود 1200 کیلومتر مربع را پوشانده است.

 

فلور منطقه سبلان:

گونه های غالب در مراتع منطقه سبلان شامل هفت گونه اصلی است که پنج گونه از آن ها به تیره لاله، یک گونه به تیره آلاله و یک گونه دیگر به تیره زنبق تعلق دارد.

تعدادی از تیره های شناسایی شده در منطقه سبلان عبارتند از:

سیر، تاج خروس، گاوزبان، میخک، جگن ها، گندمیان، شاه تره، زنبق، لاله، پنیرک، چتریان، گزنه، روناس، چمن و بارهنگ.
 

فون منطقه سبلان:

گونه های مهم حیات وحش منطقه سبلان به شرح ذیل قابل ذکر است:

از پستانداران منطقه می توان خرس قهوه ای، سمور سنگی، تشی، گرگ، روباه معمولی، گراز، شغال و خرگوش را نام برد.

تعدادی از گونه های بومی منطقه نیز شامل عقاب طلایی، سارگپه معمولی، طرلان، پیغو، قرقی، بحری، دلیجه کوچک، سهره، بلدرچین، کبک، چکاوک، کبوتر چاهی و پرستو است.

از رده خزندگان منطقه، انواع سوسمار، مار سمی از نوع افعی گرزه مار، یله مار، مار آتشی، مار چلیپر، مار زنگی و لاک پشت مهمیزدار را می توان نام برد .

بيشتر