.
معرفی موزه تاریخ طبیعی اردبیل
موزه تاریخ طبیعی استان اردبیل
موزه تاریخ طبیعی از جمله مکان­ های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی می­ باشد که می­تواند علاوه بر شناساندن هر چه بیشتر زیست بوم های مختلف و گونه­ های حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه، ارزش حفظ و نگهداری تنوع زیستی را نیز به اقشار مختلف مردم جامعه یادآوری نماید. با توجه به این اصل مهم که بقای زندگی بشری به بقای طبیعت بستگی دارد، از این رو اهمیت پژوهش در حیطه علوم طبیعی و نقش موزه­ های تاریخ طبیعی در اشاعه دانش و فرهنگ زیست محیطی در جهان امروز بیشتر احساس می­ گردد. لذا موزه­ های تاریخ طبیعی می­توانند اندیشه و احساس اقشار مختلف مردم را در مورد جلوه های تنوع زیستی و خطر انقراض گونه­ های کمیاب جانوری و گیاهی برانگیزند. از این نظر می­توان گفت که مهمترین وظیفه موزه­ های تاریخ طبیعی، مطالعه و بررسی میراث طبیعی اعم از منابع جاندار و بی جان، و انتقال این دانش از طریق آموزش و به نمایش گذاردن نمونه­ های قابل نگهداری در جهت افزایش دانش زیست محیطی مردم و تشویق افراد به علاقه و احترام به طبیعت و حفاظت از منابع تجدید ناپذیر آن می باشد.
(نمونه های قابل نگهداری در موزه تاریخ طبیعی از سنگواره موجودات ریز و میکروسکوپی تا تصاویر و نمادهای مناطق و کرات آسمانی را شامل بوده و از نظر علمی و تخصصی، اطلاعات فراوانی به دانش آموزان، هنرجویان، دانشجویان و سایر علاقمندان به طبیعت و حیات وحش ارائه می نماید).
موزه تاریخ طبیعی استان اردبیل در سال 1381 و در فضایی با مساحت کل برابر 4638 متر مربع تاسیس گردیده است.
این موزه از شش بخش محتلف نمایشگاهی، مطالعاتی و آموزشی، هنری و رفاهی ذیل تشکیل شده است:
- بخش دوران آفرینش و دیرینه­ شناسی که بیننده را با صحنه­ هایی از جایگاه کره زمین در منظومه شمسی، دوران­ های مختلف زمین شناسی و مراحل تکوین حیات و تحول اجتماعات زیستی آشنا می­ سازد.
- دیوراماهای زیست بوم­ های دشتی، تالابی و کوهستانی سه نمونه از زیستگاه­های حیات وحش استان در دو مجموعه طراحی گردیده و سعی شده است که جانور در محیط زیست طبیعی خود به صورتی نشان داده شود که نمایانگر ارتباط جانور با محیط زیست خود باشد.
- در این مرکز 18 گونه پستاندار، 85 گونه پرنده، 20 گونه ماهی و 12 گونه خزنده و دوزیست تاکسیدرمی شده همراه با هدمانت ها و پانل های مختلفی از انواع جانوران، کلکسیون نمونه های متنوعی از حشرات و بی مهرگان دیگر در 25 تابلو، تیپ های مختلف گیاهی و انواع سنگواره ها و کانی ها به نمایش گذاشته شده است. اکثریت قریب به اتفاق نمونه­ های موجود دارای اتیکت مشخصات و شناسایی می­ باشند.
- در 13 آکواریوم گونه­ های زنده از انواع آبزیان آب­ های استان و دیگر اکوسیستم ­های آبی کشور، و ماهیان تزئینی و آکواریومی در معرض دید علاقه­ مندان می­باشد.
- بخش فروش کتب زیست محیطی که در آن نشریات مختلف در خصوص محیط زیست طبیعی و آلودگی های زیست محیطی جهت مطالعه بازدیدکنندگان و انواع پوسترها، بروشورها و مقالات (و اخیرا نیز با تجهیز مرکز به ویدئو پروژکتور و نمایش فیلم و تصاویر حیات وحش و سیمای طبیعی استان و کشور) برای آموزش و ارتقای سطح دانش و فرهنگ زیست محیطی ارائه شده است.
- سرانجام در طبقات فوقانی و خارج از محیط موزه، فضایی دلپذیر و با چشم اندازی بدیع و زیبا، زیست بوم آبی دریاچه شورابیل و کوهستان سبلان، مکانی برای استراحت و پذیرایی پس از بازدید از موزه و تفکر و اندیشه در مورد آفرینش است.

 
 
* * * سال 1398  سال رونق تولید * * *