شهرستان کوثر

1394/6/29 یکشنبه
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان کوثر: یوسف رشیدی

شماره تماس: 32942944-045

شهرستان کوثر در جنوب استان اردبیل به مرکزیت شهر گیوی واقع شده است. این شهرستان ، شامل دو بخش فیروز و مرکزی و چهار دهستان به نام های سنجبد شمالی، سنجبد غربی، سنجبد جنوبی و زرج آباد و ۱۲۱ روستا است.
وسعت شهرستان کوثر ۱۲۴۵ کیلومتر مربع و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۵۰۰ متر می باشد.این شهرستان از شمال با شهرستان های اردبیل و نیر، از شرق با شهرستان های خلخال و تالش، از غرب و جنوب با شهرستان میانه همسایه ‌می باشد.
 بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳90 شهرستان کوثر دارای 26198 نفر جمعت بوده ‌است.


 
مناطق تحت مدیریت شهرستان کوثر:

 
منطقه شکار ممنوع دربند مشکول
 
دربند مشکول به دلیل قابلیت اکولو‍ژیکی آن، مورد توجه حفاظت محیط زیست استان بوده و یکی از زیستگاههای مهم استان محسوب می گردد. محدوده مشکول در جنوب غربی استان اردبیل، داخل شهرستان کوثر و خلخال واقع گردیده ، که به فاصله 95 کیلومتر از شهر اردبیل ( مرکز استان ) قرار دارد. مساحت منطقه شکار ممنوع مشکول 23000 هکتار می باشد.
هم مرزی این زیستگاه با منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال و منطقه شکار ممنوع کاغذ کنان میانه، همچنین شکل طبیعی زمین و وجود رودخانه دایمی قزل اوزن، غنای حیات وحش و پوشش گیاهی را به منطقه بخشیده است.
  • گونه های مهم حیات وحش این منطقه عبارتند از : پلنگ، کل و بز، پازن، کفتار، انواع سمور (جنگلی، سنگی، آبی)، تشی، رودک، سیاه گوش، جوجه تیغی، گرگ، روباه معمولی، راسو، گراز، شغال، گربه جنگلی، خرگوش و خفاش نعل اسبی مدیترانه ای
  • از مهمترین گونه های پرندگان بومی منطقه نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود : عقاب طلایی، عقاب جنگلی، عقاب شاهی، پیغو، قرقی، کرکس، دال سیاه، بحری، لیل، دلیجه، دلیجه کوچک، جغد جنگلی و کوچک، سبزقبا، زنبورخوار، دارکوب، هدهد، انواع چلچله، انواع چکاوک، پرستو، بلدرچین، کبک معمولی و انواع زاغ .
  • همچنین از خزندگان شاخص منطقه می توان به مارها (زنگی، آتشی، افعی، گرزه مار، یله مار، مار پلنگی)، سوسمارها و مارمولک ها و لاک پشت مهمیزدار اشاره نمود.
  • پوشش گیاهی این منطقه از تنوع جوامع و تیپ های گیاهی زیادی برخوردار می باشد. از نظر تراکم پوشش گیاهی دارای گیاهان جنگلی تنک با درختان غالب ارس، بنه ، سیاه تلو، بنه و گلابی وحشی، بادام وحشی، زالزالک می باشد.


 
محیط زیست انسانی


 
قسمت عمده مهم ترین جاده مواصلاتی استان اردبیل (جاده سرچم) از شهرستان کوثر عبور می کند و این موضوع در کنار احداث خط راه آهن اردبیل – میانه که بخش اعظم آن نیز در این شهرستان واقع شده است،باعث افزایش واحدهای صنعتی ، تجاری ، کشاورزی و خدماتی در طی سالهای اخیر در این شهرستان شده است با این حال اکثر مردم شهرستان در بخش کشاورزی ؛ باغداری و دامداری فعال می باشند.
 

ساختارهای رسی منطقه شکار ممنوع مشکول


منطقه شکار ممنوع رودخانه قزل اوزن


جنگل های تنک ارس


پل معلق منطقه شکار ممنوع مشکول


پسته وحشی


دربند خلفه چای - منطقه شکار ممنوع مشکول
بيشتر