اخبار استان

تصاویر پلنگ ایرانی در خلخال توسط یک دوستدار محیط زیست ثبت شد

یک دوستدار محیط زیست موفق به ثبت تصاویر پلنگ در منطقه خورش رستم شهرستان خلخال شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال گفت: بهبود رئوفی دوستدار محیط زیست که ساکن تهران و اصالتا اهل یکی از روستاهای بخش خورش رستم خلخال است حین گشت و گذار در حاشیه رودخانه قزل اوزن واقع در مناطق آزاد شهرستان خلخال با مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی، اقدام به تهیه عکس و فیلم از این حیوان کمیاب و در معرض خطر انقراض نموده است.

مهدی کسائی افزود: پس از انتشار تصاویری با عنوان پلنگ ایرانی در خلخال در فضای مجازی، با پیگیری های بعمل آمده آقای رئوفی با مراجعه به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال، تصاویر و فیلم های تهیه شده از پلنگ ایرانی را بهمراه مختصات و موقعیت جغرافیایی، زمان و تاریخ دقیق مشاهده جهت استفاده در بررسی ها و پژوهش های آتی این گونه جانوری در اختیار این اداره قرار داد.

وی ضمن تقدیر از این دوستدار محیط زیست افزود: در دو سال گذشته محیط بانان این شهرستان نیز موفق به ثبت تصاویری از این گونه کمیاب شده اند.

پلنگ براساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه های در خطر انقراض می باشد.

منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال به مساحت 88 هزار هكتار در سال 1389 طي مصوبه 322 شوراي عالي حفاظت محيط زيست كشور مصوب و ثبت رسمي شده است.
 اين منطقه به دليل تنوع زيستي و وجود گونه ‌هاي نادر گياهي و جانوري مهم ترين منطقه تحت مديريت استان اردبيل است.


 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1399 سال جهش تولید