اخبار استان

دوم خرداد ماه؛ روز جهانی تنوع زیستی

شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی (2خرداد ماه) راه حل ها در طبیعت نهفته است نامگذاری شده است و پاسداری و حراست از تنوع زیستی جز با حضور و همراهی فعال تمامی اقشار جامعه میسر نیست.
استان اردبیل با مساحت حدود 18000 کیلومتر مربع که به طور تقریبی ۱/۰۹ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

استان سرسبز اردبیل با شکل طویل خود كه در امتداد شمال - جنوب کشیدگي داشته و نزديك به دو درجه عرض جغرافیایی (از محدوده جغرافیایی 37 درجه و 45 دقیقه تا 39 درجه و 42 دقیقه عرض شمالی) را در بر می گیرد که این گستردگی در امتداد محور عرض جغرافیایی همراه با عامل اختلاف ارتفاع بین دشت ها وکوهستان های آن و فاصله نزدیک با دریای زیبای خزر امکانات زيست محیطی وسیعی اعم از منابع و جاذبه های سیاحتی طبیعی و تنوع زیستی بسیار گسترده ای به این استان بخشیده که سرمایه های اصلی طبیعی استان را تشکیل می دهند.

اصلی ترین شاخص جغرافیایی و طبیعی استان، توده آتشفشانی سبلان در مرکز استان می باشد که کوهستانی ستبر و پرصلابت و خاستگاه بخش مهمی از زندگی طبیعی استان است. این کوهستان با حد اکثر ارتفاع 4811 متر با دریافت و ذخیره برف، شرایط آب و هوایی آن را تحت تاثیر قرار داده و رودهای بزرگ وکوچک فراوانی را در سطح استان در فصول گرم و خشک تغذیه نموده و موجب آبادانی و تامین کننده نیازمندی های آبی و تغذیه ای زیستمندان کل استان می باشد.

اراضی شمال استان زمین های پست و جلگه ای اطراف رودخانه ارس می باشند که کمتر از 200 متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارند. دشت های نیمه مرتفع شمال استان تحت عنوان دشت مغان، دشت های مرتفع اطراف شهرهای اردبیل، مشگین شهر، گرمی و خلخال، ارتفاعات مشرف بر دشت های مرتفع و نواحی کوهستانی با بیش از 2000 متر ارتفاع (عمدتا کوه های سبلان و تالش ) و در نهایت اراضی جنوبی که در حاشیه دره رودخانه قزل اوزن در ارتفاع بین 800 تا 1400 متر از سطح دریای آزاد قرار دارد، سیمای طبیعی استان را تشکیل می دهد که بر حسب آن چهار نوع متفاوت آب و هوایی ( از نظر دما، رطوبت و بارش ) و به تبع آن اثرات و پیامدهای اکولوژیکی و اجتماعی متفاوت استان ایجاد می گردد.

در استان اردبيل تعداد 64 عرصه تالابی شناسایی و از نظر وضعیت اکولوژیک بررسی شده اند. در بین این عرصه های آبی که اکثرا در مواقعی از سال دچار خشکی می شوند، تعداد 8 تالاب دارای منشا طبیعی بوده و از جمله مهمترین آنها دریاچه های شورابیل و نئور قابل ذکر می باشد.

تاکنون یک هزار و 127 گونه جانور مهره دار در ایران شناسایی شده است که به پنج رده پستانداران، پرندگان، خزندگان، ماهیها و دوزیستان تعلق دارند. از این تعداد 350 گونه مهره دار  در استان اردبيل شناسایی شده است. جدول ذیل آمار حیات وحش و گونه های گیاهی ایران و استان اردبیل را مقایسه نموده است.از گونه های حیات وحش با اهمیت ملی و بین المللی و شاخص در استان می توان به آهو ، کل و بز ، قوچ ومیش و مرال ، پلنگ، خرس قهوه ای ، سیاه گوش، کفتار،  کبک دری ، قرقاول ، دراج ، هما، عقاب طلایی، طرلان، شاهین، غاز پیشانی سفید کوچک اشاره نمود.مراتع استان با وسعت 10115000 هکتار حدود 8/56 درصد از مساحت استان اردبیل و  3/1 درصد از سطح مراتع کشور را به خود اختصاص داده است. بررسیها و ارزیابیهای اولیه نشانگر حضور متجاوز از 1200 گونه گیاهی در نظام اکولوژیک مراتع استان می‌باشد.

از مجموع هفت هزار نمونه گیاهان شناسایی و جمع آوری شده در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان، حدود 400 گونه دارای ارزش بالای دارویی تشخیص داده شده است.

مساحت جنگل ها وبيشه زار هاي طبيعي استان اردبيل بالغ بر 6/61968 هكتار برآورد مي گردد كه در سه ناحيه رويشي خزري ( هيركاني ) – ارسباراني و ايران- توراني واقع شده است . گونه هاي غالب جنگل هاي استان اردبيل را فندق ، ارس ، بلوط ، زبان گنجشك ، افرا تشكيل مي دهند.در حال حاضر در استان اردبیل ۱۴۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده وجود دارد که ۸۸ هزار هکتار از این مناطق در شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل واقع شده است. مناطق حفاظت شده استان اردبیل شامل منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال، منطقه حفاظت شده مغان، منطقه حفاظت شده تالاب نئور، اثر طبیعی ملی سبلان و اثر طبیعی ملی غار یخگان است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1399 سال جهش تولید