اخبار استان

دو قلوزایی بزهای کوهی/ امنیت و آسایش حیات وحش در مناطق جنوبی استان

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از آغاز فصل زاد و ولد حیات وحش خبرداد و از مردم خواست تا از نزدیکی به زیستگاه های حیات وحش جدا خودداری کنند.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست اردبیل؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار داشت: با وجود زیستگاههای حیات وحش در نقاط مختلف استان اردبیل بویژه منطقه حفاظت شده آق داغ شهرستان خلخال و منطقه شکارممنوع دربند مشکول در شهرستان کوثر تنوع بالایی از گونه های جانوری در این مناطق شاهد هستیم.
شهند افزود: منطقه حفاظت شده آق داغ و منطقه شکارممنوع دربند مشکول به جهت حفاظت مستمر توسط محیط بانان سخت کوش و افزایش پاسگاه های محیط بانی از 3 پاسگاه به 4 پاسگاه محیط بانی طی سالجاری و با تلاش شبانه روزی محیط بانان و همکاری و مشارکت جوامع محلی، جمعیت قابل توجهی از حیات وحش را در خود جای داده بطوری که از گونه های جانوری شاخص در این مناطق، می توان به گونه های کل و بز وحشی، پلنگ، گربه وحشی، کفتار، گراز و ... اشاره کرد.
شهند با اشاره به دو قلو و سه قلو زایی بزهای کوهی در سایه امنیت و آسایش در منطقه افزود: در فصل زایش وحوش محیط بانان سخت کوش منطقه علاوه بر گشت و کنترل های معمول و مستمر؛ وضعیت زاد و ولد حیات وحش منطقه را پایش و بررسی می نمایند.
وی به قابلیت بالای زاد و ولد کل و بزهای وحشی و حمایت مناسب اهالی روستاهای واقع در داخل و حاشیه منطقه حفاظت شده آق داغ و منطقه شکار ممنوع دربند مشکول در بحث شکار غیرمجاز از محیط بانان اشاره کرد و افزود: امیدواریم  با همراهی طبیعت دوستان با خودداری از ورود به زیستگاههای حیات وحش در این موقع از سال آرامش و امنیت حیات وحش حفظ گردیده و طی سال های آتی جمعیت این گونه زیبا در زیستگاه های منطقه افزایش یابد.
 وی تصریح کرد: حفاظت از حیات وحش نیازمند همراهی و تعامل مردم بویژه جوامع محلی است و باید تلاش کنیم با همکاری نهادهای متولی امور فرهنگی و رسانه‌ها، شهروندان عزیز بیش از گذشته به نقش و مسئولیت خطیری که در خصوص حفاظت از تنوع زیستی بر عهده دارند،‌ آشنا شوند.
شهند در پایان با اشاره به اینکه فعالیتهای حفاظتی مامورین یگان حفاظت در فصل زایمان گونه‌های ارزشمند بویژه بز وحشی، دو چندان خواهد بود گفت : انتظار داریم که شهروندان در این فصل از سال در صورت مشاهده هرگونه تخلفات زنده گیری حیات وحش و یا گونه های آسیب دیده، موضوع را بلافاصله به ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان کوثر یا خلخال اطلاع و یا با شماره 1540 سامانه ارتباطات مردمی تماس حاصل نمایند.
منطقه حفاظت شده آق داغ به وسعت 88 هزار هکتار در شهرستان خلخال و منطقه شکار ممنوع دربند مشکول به وسعت 30 هزار هکتار در جنوب شهرستان کوثر واقع شده است و به لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری دارای قابلیت های بالایی برخوردارند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال 1399 سال جهش تولید