.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 9a35147
 • ۳۰ درصد تنوع زیستی مهره داران کشور در اردبیل وجود دارد.
  اردبیل - ایرنا - مدیر کل محیط زیست استان اردبیل با بیان ذخایر غنی زیست محیطی منطقه گفت: ۳۰ درصد تنوع زیستی مهره داران کشور در این استان وجود دارد.
 • 1398/3/21 سه‌شنبه2019-06-11T12:53:15+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اردبیل به نقل ایرنا، محمد خداپرست روز سه شنبه در بازدید استاندار اردبیل از این اداره کل با بیان اینکه استان اردبیل بواسطه وجود مناطق تحت حفاظت و شکار ممنوع، چشم‌اندازهای طبیعی و بکر دارای جایگاه ویژه ای در کشور می باشد، افزود: ۳۵۷ گونه مهره دار در پنج رده، ۴۶ گونه پستاندار، ۲۹ گونه خزنده، هفت گونه دوزیستان و ۱۸ گونه آبزیان و ماهیان در این استان شناسایی شده است.

  وی با بیان اینکه تاکنون ۲۷۵ گونه پرنده در استان شناسایی شده است، اظهار داشت: تدوین اطلس پرندگان در استان آغاز شده است.

  او بیان کرد: از نظر گیاهی نیز حدود هزار و ۲۰۰ گونه انواع گیاهان رویشی در این استان شناسایی شده که ۴۰۰ گونه آن گیاهان دارویی و ۹۸ گونه آن بومی بوده و ۱۹ گونه در معرض تهدید و خطر است.

  وی با اشاره به اینکه مساحت کل مناطق شکار ممنوع در استان اردبیل بیش از ۳۱۰ هزار هکتار است، اضافه کرد: ۱۷.۷ درصد مساحت استان مناطق شکار ممنوع است.

  خداپرست ادامه داد: دریاچه شکار ممنوع شورابیل، مناطق شکار ممنوع هفت کیلومتری نوار مرزی، منطقه شکار ممنوع گندیمن، منطقه شکار ممنوع مشکول و منطقه شکار ممنوع انزان، منطقه شکار ممنوع خروسلو و منطقه شکار ممنوع گیلارلو از جمله آنهاست.

  وی مطالعه مدیریت جامع دریاچه نئور به منظور احیا و حفاظت پایدار دریاچه از سال ۹۲ و اجرای طرح پایلوت احیای آن از سال ۹۶ و معرفی تالاب میل مغان به سایت رامسر برای بین المللی شدن را از جمله اقدامات مهم اداره کل محیط زیست استان عنوان کرد و خواستار همکاری بیش از پیش شرکت آب منطقه ای و وزارت نیرو شد.

  مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان از تلاش برای ایجاد ۲ ایستگاه جدید سنجش کیفی هوا در اردبیل خبر داد و گفت: این ایستگاهها با هدف اطلاع مردم از میزان دقیق آلودگی هوا ایجاد خواهد شد.

  خداپرست از فعالیت ۵۸ محیط بان در ۱۱ پایگاه محیط زیست در سطح استان خبر داد و گفت: با راه اندازی گشت های تلفیقی با جهاد کشاورزی تخلفاتی مانند کشت های زیر نایلونی و سوزاندن ضایعات کشاورزی در نقاط مختلف استان به صورت مستمر رصد می شود.

  وی افزود: برای مدیریت پسماندها پارسال ۱۷ کارگاه آموزشی برای دهیاران و اعضای شورای شهر و روستا برگزار شده است.

  او اظهار داشت: برای صیانت و حفاظت از محیط زیست باید از تمامی ظرفیت ها استفاده کرد که آموزش در مدارس و استفاده از ظرفیت طلاب و ائمه جماعت و ارائه آموزش های لازم به کشاورزان و جوامع محلی از جمله آنهاست.

  وی بیان کرد: با همکاری مردم شهرها و روستاها و سازمانهای مردم نهاد پاکسازی محیط از زباله در مناسبت های مختلف صورت گرفته تا این کار به فرهنگ تبدیل شده و در جامعه نهادینه گردد.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ