.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 7d2734c
 • مديركل حفاظت محيط زيست اردبيل:
  با متخلفانی که اقدام به سوزاندن کاه و کلش نمایند برخورد قانونی می¬شود.
  مديركل حفاظت محيط زيست استان اردبيل گفت: ‏آتش زدن کاه و کلش مطابق قانون هوای پاک، جرم است و طبق قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.‏
 • 1398/4/10 دوشنبه2019-07-01T13:29:01+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: از کشاورزان درخواست می‌کنیم از آتش زدن بقایای گیاهی محصولات کشاورزی خودداری نمایند .

  محمد خداپرست افزود: برخی از کشاورزان بعد از برداشت محصول، مبادرت به آتش زدن بقایای بر جای مانده از برداشت محصول می‌نمایند که بر اساس قوانين و مقررات محيط زيست، سوزاندن كاه و كلش جرم محسوب شده و متخلفين بدليل تهديد عليه بهداشت عمومي و آلودگي هوا به مراجع قضايي معرفي خواهند شد.

  وی تصریح کرد‏: به کشاورزان توصیه می‌گردد جداً از آتش زدن بقایا بعد از برداشت گندم و جو خودداری نمایند. زیرا باز مانده محصول گندم و جو (کاه و کلش) برای زمین مفید و نوعی کود و پوشش محسوب می گردد.

  خداپرست عنوان کرد: با آتش زدن بقایای گندم و جو علاوه بر فقیرتر شدن خاک از نظر مواد آلی، کاهش حاصلخیزی خاک، از بین رفتن حشرات مفید و شکارگر، باعث فشردگی خاک در اثر کاهش درصد مواد آلی و رطوبت خاک، کاهش تبادلات گازی خاک و کاهش جمعیت انواع میکروارگانیسم‌های خاک می‌گردد.

  وی بیان کرد: همه این موارد عملاً میزان باروری خاک مزرعه را طی چند سال بعدی بشدت کاهش می‌دهد و هزینه‌ای به مراتب بالاتر بدنبال دارد.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود:  بقایای گیاهی نقش اساسی در تولیدات گیاهی دارد که کاهش فرسایش آبی و بادی، تأمین مواد غذایی گیاه، فعالیت به عنوان یک مالچ، کاهش میزان هدر رفت آب از خاک و تعدیل دمای خاک از جمله موارد می باشد.

   وی از عموم شهروندان محترم خواست موارد تخلف را در اردبیل با شماره تلفن 87 الی 33740085 و یا ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان ها در میان بگذارند.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ