.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: cd258dc
 • کارگاه تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب نئور اردبیل برگزار شد
  کارگاه مدیریت زیست بومی تالاب نئور اردبیل با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست اردبیل، معاون فرمانداری اردبیل، نماینده گان دفتر حفاظت از تالاب های کشور وکارشناسان دستگاههای اجرایی مرتبط در محل سالن اجتماعات فرمانداری اردبیل برگزار شد
 • 1398/4/1 شنبه2019-06-22T12:53:01+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان اردبیل در ابتدای این نشست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اهمیت تالابها و ارزش اکولوژیکی تالابها در حفاظت از محیط زیست گفت: تالاب ها به‌‌‌ عنوان یکی از مهمترین زیستگاه‌‌‌های طبیعی در جهان، نقش زیادی در تداوم بقای حیات وحش، تأمین آب شیرین و حفظ تعادل زیستی دارند.

  محمد خداپرست با اشار به اینکه کنواسیون رامسر یکی از قدیمی ترین کنواسیون ها بوده و خوشبختانه در سال 1349 در ایران منعقد شده گفت: در حال حاضردر کشور ما 25 تالاب در این کنوانسیون بین المللی ثبت شده که6 مورد آن در لیست قرمز قرار دارد.

   خداپرست افزود: برخی موارد که باعث شده تالابهای ما در لیست قرمز قرار بگیرند؛ خشکسالی، تغییرات اقلیمی، برداشت بی رویه آب و عدم تخصیص حق آبه های زیست محیطی می باشد.

  وی با اشاره به اینکه تالاب نئور جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست می باشد گفت: این تالاب دارای ویژگی های مطلوبی است و جهت حفظ و احیاء آنها بایستی اقدامات لازم انجام شود و امیدواریم با کمک اعضای کارگاه بتوانیم اقدامات مثمر ثمری در این تالاب انجام دهیم.

  خداپرست در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه گونه مهاجم کاراس از عوامل اصلی تهدید تالاب نئور می باشد افزود: این گونه در سال 84 در دریاچه مشاهده و باعث تغییر در اکوسیستم، زنجیره غذایی و به تبع آن باعث از بین رفتن میگوی گاماروس، گونه شاخص دریاچه شد و از سال 88  نیز پرورش ماهی قزل آلا که در بحث تنظیم اکوسیستم تالاب و گردشگری بسیار تاثیر گذار بود  بدلیل عدم توان رشد متوقف شد.

  وی تصریح کرد: احیاء دریاچه نئور نیازمند پشتوانه مطالعاتی است و از سال 93 بطور جد اقدامات اجرایی جهت برگرداندن آن به حالت اولیه آغاز شده و امیدواریم با توجه به تکمیل مطالعات و تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر این موضوع و کمک کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، دریاچه به سمت احیاء پیش برود.

   وی اظهار داشت: این کارگاه ها بایستی منجر به شناسایی دست اندرکاران، کارکرد، ارزشها، تهدید ها، مشکلات، چشم انداز و هدف گذاری تالاب نئور شود.

  خداپرست ادامه داد: در تدوین سند مدیریت زیست بومی تالاب نئور زون بندی منطقه از قبیل؛ زون گردشگری، حفاظت، احیاء و زون بازسازی مشخص می شود تا بصورت قانونی فعالیت های مشخص شده در زونها، بخصوص در بحث گردشگری و با الویت افراد بومی محلی و سایر سرمایه گذاران به سرانجام برسد.

  وی در ادامه به مطالعات تالاب میل مغان و مراحل نهایی ثبت بین المللی آن و اینکه یکی از مشکلات در این زمینه موافقت شرکت آب منطقه ای است اشاره کرد و افزود: بطور حتم ثبت بین المللی این تالاب، خللی در کارکرد و فعالیتهای این شرکت ایجاد نخواهد کرد و ثبت بین المللی این تالاب شاخص خوبی برای استان محسوب می شود.

  وی همچنین در خصوص تالاب پته خور گفت: این تالاب از سال گذشته به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و با توجه به مشکلات واحد های صنعتی اطراف این تالاب، مکاتبات لازم جهت تعیین حد بستر و حریم آن توسط شرکت آب منطقه ای انجام شده و امیدواریم بتوانیم اقدامات موثری جهت حفاظت آن انجام دهیم.

  نماینده دفتر حفاظت از تالاب های کشور نیز در این دوره آموزشی گفت: تمام برنامه ها بسرعت اجرایی می شود و تا فصل پاییز بسته پیشنهادی برای اجرا ارایه و برنامه جامع مدیریت تالاب نئور تدوین می شود.

  احمدی خاطر نشان کرد در تدوین این سند از ظرفیت دست اندرکاران، ذینفعان و جوامع محلی استفاده می‌کنیم تا در یک برنامه میان مدت احیا دریاچه نئور اتفاق بیفتد.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ