.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: a223237
 • نجات یک راس بز کوهی توسط چوپان دوستدار محیط زیست
 • 1398/3/19 يكشنبه2019-06-09T11:50:32+04:30.
 • یک راس بز وحشی نابالغ جدا افتاده از دسته کل و بزهای وحشی منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال که مورد حمله سگ های گله واقع شده بود توسط چوپان اهل روستای کمر، بخش خورش رستم از مرگ حتمی نجات و به محیط بانان پاسگاه محیط بانی برندق تحویل داده شد.

  به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست اردبیل، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال گفت: یکی از اهالی روستای کمر بخش خورش رستم شهرستان خلخال در حین دامداری در مراتع روستا متوجه حضور یک راس بز وحشی نابالغ در میان گله و حمله سگ های گله به آن در اراضی خارج از زیستگاه های معمول کل و بز های وحشی منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال می گردد.

  مهدی کسائی افزود: وی با نجات بزغاله وحشی از مرگ حتمی و انتقال آن به روستا، طی تماسی موضوع به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال گزارش داده که با حضور شبانه محیط بانان پاسگاه برندق در محل روستای کمر، بزکوهی نابالغ تحویل محیط بانان می گردد.

  کسائی گفت: بز وحشی نابالغ تحویل داده شده به این اداره بعد از معاینه دکتر دامپزشکی و نبود علائم بیماری های همچون تب برفکی، پی پی آر و یا سایر بیماریهای انگلی درصورت توانایی بازگشت به طبیعت، به زودی در زیستگاه اصلی این گونه جانوری در همان منطقه رهاسازی خواهد شد.

  وی افزود: با توجه به شروع فصل زایمان گونه جانوری کل و بز وحشی منطقه حفاظت شده آق داغ در این موعد از سال و سوء استفاده برخی از متخلفین شکار و صید از این موعد جهت اقدام به شکار این گونه جانوری زیبا، از همه اهالی شهرستان خلخال، بخصوص اهالی روستاهای بخش خورش رستم و شاهرود درخواست دارد در صورت مشاهده افراد متخلف که اقدام به حمل اسلحه ، دوربین کشی و کمین در زیستگاه های صخره ای منطقه حفاظت شده آق داغ می نمایند، ضمن تذکر به آنان، موضوع سریعاً به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گزارش و یا با شماره 1540 سامانه ارتباط مردمی حفاظت محیط زیست اردبیل اطلاع دهند. 

  کسائی گفت: قدردانی و سپاس خود و همکارانم را از اهالی دوستدار محیط زیست روستای کمر شهرستان خلخال، بویژه از آقای عبدعلی قربانی اعلام می داریم.

  منطقه حفاظت شده آق داغ به مساحت 90 هزار و 800 هكتار در سال 1389 طي مصوبه 322 شوراي عالي حفاظت محيط زيست كشور مصوب و ثبت روزنامه رسمي شده است. اين منطقه به دليل تنوع زيستي و وجود گونه ‌هاي نادر گياهي و جانوري مهم ترين منطقه تحت مديريت استان اردبيل است.

  عكس هاي مرتبط :

   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ